Don’t forget cost of ingredients. Even just for sorbet, a pound or two of fruit will run a few dollars. It is still a good investment if you use it a lot and if you enjoy it. I bet it would pay for itself in a year or so if you can find one for $150 that makes good product, even factoring in other costs.