I tried this once; I could save $250-$300 a month on food. However, my grocery costs went up by $100-$200, I had to spend about 45 minutes a day cooking and cleaning, visit the grocery store more often, spend more time in the not-so-pleasant lunch room (including the time to wash my containers), and carry more weight…