This in a lot of ways. I also look at the time value for entertainment. As an example if I buy a video game new for $60 and play it for 6 hours then it cost $10 per hour. If that same game takes ten hours then it is $6 per hour. This is how I can justify large entertainment purchases such as an Xbox one. I have two…